Будівельний рівень. Види і призначення будівельних рівнів

Будівельний рівень

Що таке будівельний рівень знають не тільки професійні будівельники, а й ті, хто хоч раз в житті цікавився питаннями ремонту. Рівень використовується при виконанні практично всіх будівельних робіт, а також при обробці приміщень. Він служить для визначення горизонтальності і вертикальності поверхонь і виявлення відхилень від них. Також існують рівні для визначення кутів пересічних площин і їх перенесення на поверхні інших конструкцій.

При Радянському Союзі будівельний рівень повинен був відповідати вимогам державного стандарту ДСТУ 9416-83, який, в принципі, повинен діяти і зараз. Згідно з ним розрізняють кілька типів рівнів: від УС1 до УС6. Крім того, стандарт регламентує розміри, масу, матеріали виготовлення рівнів, аж до кольору рідини в ампулах.

Але не все так однозначно, як здається на перший погляд. Оскільки ГОСТ останній раз перевидавався в 1993 році, він не може охопити в собі всю продукцію, представлену сьогодні на ринку. А продукція досить різноманітна і далеко не вся вітчизняна. За кордоном же свої норми і стандарти, які визначають її якість. Та й наші виробники, орієнтуючись на нові технології, вдосконалюють свою продукцію, не особливо вдаючись до застарілих норм і вимог. Тому на ГОСТи при виборі рівня сьогодні сподівається не варто, краще перед покупкою порадитися з професіоналами, які точно зможуть сказати, що саме Вам потрібно.

Види і призначення будівельних рівнів

Вибір рівнів на ринку дійсно вражає, як по конструкції, так і за ціною. Серед величезного асортименту нижче будуть розглянуті основні види рівнів і їх призначення.

Найпопулярнішим серед будівельних рівнів можна вважати бульбашковий рівень. У своєму найпростішому виконанні він представляє собою корпус з колбою, заповненою рідиною. Залежно від призначення, колб може бути також дві або три для додаткових вимірювань відповідно вертикальності і кутових величин. Вони досить надійні, точні у вимірах і мають величезний асортимент. Бульбашкові рівні мають і кілька різновидів, залежно від умов експлуатації.

Прямокутний рівень – найпоширеніший серед бульбашкових рівнів. Залежно від призначення його довжина може варіюватися від 0,2 до 2,5 м. Є більш складні конструкції, які дозволяють розкладати рівень за принципом телескопа, збільшуючи його довжину до 4 м. Колби таких рівнів виконують з ударотривких матеріалів і заповнюють, як правило , спиртом.

Для роботи з металевими конструкціями використовуються магнітні рівні, які, виходячи з назви, кріпляться до поверхні за допомогою магнітів.

Трубні рівні використовуються при роботі з трубами. Їх особливістю є невеликі розміри і маса. За формою вони, як правило, прямокутні зі спеціально виготовленими V-подібними канавками, перфорованими стрічками або магнітами. Останні елементи виконані для кріплення рівня до профілю або трубах. Ціна таких рівнів порівняно невисока, але через вузької області застосування все ж краще віддати перевагу більш універсальним типам рівнів.

Водяний будівельний рівень

Гідроуровень, або водяний будівельний рівень призначений для перевірки горизонтальності поверхонь. Як випливає з назви, в його конструкції є колби з водою. Він складається з водяного шланга, що з’єднує між собою дві колби. На колби нанесена шкала розподілу, а також у них є кришки для заливання води в шланг. Розміри такого рівня знаходяться в межах від 5 до 25 м, вага – від 0,3 до 1,1 кг. Такі рівні дуже зручні при використанні і, незважаючи на значну довжину, досить недорогі. З їх допомогою можна перевіряти на відхилення від горизонталі поверхні, що мають велику площу. І це ж можна вважати їх недоліком, оскільки, наприклад, в невеликих квартирах вони будуть практично марні. Також серед недоліків можна відзначити чутливість до температури, особливо, якщо поруч з рівнем знаходяться нагріті предмети або джерела тепла, можливість попадання повітря в шланг, що збільшує похибку вимірювань, і неможливість перевірити вертикальність поверхонь.

Лазерний будівлений рівень

З останніх розробок будівельних інструментів також варто відзначити лазерний рівень. Як і слід було очікувати, він найбільш точний і зручний з усіх перерахованих вище, але і найдорожчий. Серед його переваг також і компактність, поєднана з значним радіусом дії. Його промінь здатний діяти на відстані до 100 м, чого практично неможливо добитися від інших видів рівнів. Лазерні рівні для отримання більш точних результатів вимірювань кріпляться на штативи або магніти. Їх також застосовують для побудови напрямків і площин. Особливо цікавий другий випадок, коли в конструкцію будівельного рівня входить оптична система, що розгортається промінь в площину. Також є моделі з двома і більше променями, які перетинаються між собою. Одним словом, такий лазерний рівень може замінити собою всі інші і при цьому вміститься в невеликій сумці. Його точність, надійність, зручність в експлуатації, універсальність роблять його незамінним в руках не тільки професіоналів, а й любителів. Ось тільки його ціна змушує задуматися про необхідність такого придбання, оскільки стоїть він до десяти разів дорожче, ніж звичайний бульбашковий.

Рекомендація по вибору будівельного рівня

В цілому ж ціни на будівельні рівні можуть відрізнятися в десятки разів в залежності від призначення, складності конструкції, фірми-виробника. Так що перед тим, як зробити остаточний вибір на користь того чи іншого типу, варто спочатку визначитися, для яких саме робіт Вам потрібен рівень, чи займаєтеся ви будівництвом професійно, або ж просто хочете вирівняти стіни в добудованому гаражі. Не варто також вестися на «гучні» назви фірм, тому що в цьому випадку Ви заплатите не стільки за якість, скільки за ім’я.